Opublikowano

Zawór wody zdalnie sterowany

W układach automatyki budynkowej, bardzo pożytecznym elementem są elektrycznie sterowane zawory wody, gazu itp. W sytuacjach awaryjnych takich jak pęknięcie wężyka elastycznego przy umywalce, wyciek z pralki, zawór sterowany elektrycznie umożliwia odcięcie dopływu wody podczas naszej nieobecności. Można to zrobić „ręcznie” za pomocą programu w telefonie po otrzymaniu powiadomienia ale dużo lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie centralki aby zrobiła to automatycznie. W takiej sytuacji sygnał z czujnika zalania trafia do centralki i nie tylko powoduje wysłanie powiadomienia ale także automatycznie podejmuje akcję zamknięcia zaworu.

W naszej ofercie pojawił się nowy napęd zdalnie sterowany do montażu na klasycznych zaworach kulowych. Dzięki temu bez wymiany zaworu możemy zamontować to użyteczne rozwiązanie w naszym domu.

Ważną sprawą jest także zasilanie. W tym przypadku napęd jest zasilany napięciem 12V z zasilacza w zestawie. Dzięki temu w sytuacjach które tego wymagają można zamontować zasilanie awaryjne z akumulatora i nawet w przypadku jednoczesnej awarii instalacji elektrycznej w budynku, zawór zostanie zamknięty.

Napęd ten jest także świetnym rozwiązaniem w domach letniskowych gdzie automatyka budynkowa steruje ogrzewaniem, roletami itp. Gdy opuszczamy letnisko, jednym przyciskiem na smartphonie możemy zabezpieczyć budynek (wyłączyć oświetlenie, zamknąć rolety, przełączyć ogrzewanie w tryb przeciwzamrożeniowy) włącznie z odcięciem wody i np gazu.