Opublikowano

Zawór wody zdalnie sterowany

W układach automatyki budynkowej, bardzo pożytecznym elementem są elektrycznie sterowane zawory wody, gazu itp. W sytuacjach awaryjnych takich jak pęknięcie wężyka elastycznego przy umywalce, wyciek z pralki, zawór sterowany elektrycznie umożliwia odcięcie dopływu wody podczas naszej nieobecności. Można to zrobić „ręcznie” za pomocą programu w telefonie po otrzymaniu powiadomienia ale dużo lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie centralki aby zrobiła to automatycznie. W takiej sytuacji sygnał z czujnika zalania trafia do centralki i nie tylko powoduje wysłanie powiadomienia ale także automatycznie podejmuje akcję zamknięcia zaworu.

W naszej ofercie pojawił się nowy napęd zdalnie sterowany do montażu na klasycznych zaworach kulowych. Dzięki temu bez wymiany zaworu możemy zamontować to użyteczne rozwiązanie w naszym domu.

Ważną sprawą jest także zasilanie. W tym przypadku napęd jest zasilany napięciem 12V z zasilacza w zestawie. Dzięki temu w sytuacjach które tego wymagają można zamontować zasilanie awaryjne z akumulatora i nawet w przypadku jednoczesnej awarii instalacji elektrycznej w budynku, zawór zostanie zamknięty.

Napęd ten jest także świetnym rozwiązaniem w domach letniskowych gdzie automatyka budynkowa steruje ogrzewaniem, roletami itp. Gdy opuszczamy letnisko, jednym przyciskiem na smartphonie możemy zabezpieczyć budynek (wyłączyć oświetlenie, zamknąć rolety, przełączyć ogrzewanie w tryb przeciwzamrożeniowy) włącznie z odcięciem wody i np gazu.

 

Opublikowano

Ogrzewanie a zabezpieczenie przed pożarem

Sezon grzewczy w pełni. Urządzenia grzewcze pracują na pełnych obrotach. To okres wzmożonego ryzyka powstania pożaru czy zaczadzenia.

Według statystyk w 2015 doszło w kraju do 12 816 pożarów w domkach jednorodzinnych. Większość z nich z pewnością dało by się uniknąć. Straż Pożarna informuje, że 3118 pożarów wnikało z wad konstrukcyjnych urządzeń grzewczych. Kolejnym najczęstszym powodem była zła eksploatacja.

Istotne by instalacji grzewczych gazowych czy też elektrycznych dokonywały osoby, które mają na ten temat wiedzę. Doświadczenie osób montujących zwiększy bezpieczeństwo późniejszej eksploatacji.

Wiele niebezpiecznych zdarzeń wynika z ludzkiego zaniedbania. Niezbędne jest kontrolowanie stanu całej instalacji. Takie kontrole instalacji gazowych i przewodów kominowych powinny być przeprowadzane przynajmniej raz w roku. I jest to niezbędne minimum. Co do minimalizacji skutków ryzyka, warto wykorzystać wszelkie pasywne środki ochrony przeciwpożarowej. Doskonałym takim przykładem jest zastosowanie niepalnych izolacji z wełny skalnej. Taka izolacja nie rozprzestrzenia ognia wypadku jego zaprószenia. Warto o niej pomyśleć szczególnie w obrębie newralgicznych i potencjalnie niebezpiecznych miejsc w domu. Daje to nam większe szanse na ewentualna ewakuacje i powiadomienie niezbędnych służb.

Ważnym elementem do zamontowania w domach z instalacjami gazowymi, czy kominkami jest czujnik czadu i dymu. Są to podstawowe elementy do sygnalizowania sytuacji zagrożenia, ale niestety ciągle rzadko praktykowane. Ich koszt nie jest znaczny a instalacja bardzo prosta. Tutaj warto wspomnieć o układach automatyki domowej (tzw. inteligentnych domach), ponieważ tego typu instalacje nie tylko wykryją dym lub pożar ale mogą zamknąć automatycznie zawory gazowe, otworzyć rolety w celu ułatwienia ewakuacji a także zawiadomić automatycznie odpowiednie służby.

W każdym domu powinna także znaleźć się gaśnica. Najlepszy wybór to model ABC do gaszenia pożarów ciał stałych, cieczy i gazów, a do kuchni gaśnica typu F do tłuszczów i oleju. Można również nabyć podręczne uniwersalne gaśnice typy ABF, dzięki nim ugasimy pożar drewna, paliwa, oleju i elektrycznych instalacji.

Pamiętajmy, że wspominając o zabezpieczeniach przeciwpożarowych i przeciw czadowych mamy na uwadze zdrowie i własne bezpieczeństwo, a na tym nie powinniśmy oszczędzać.

Opublikowano

Zestaw Danfoss Link z WiFI V4 na start

Ten specjalny zestaw startowy do zdalnego sterowania ogrzewaniem umożliwia precyzyjną regulację temperatury we wskazanych pomieszczeniach w instalacjach centralnego ogrzewania. Takie rozwiązanie pozwala na różnicowanie temperatury w każdym pomieszczeniu lub grupie pomieszczeń zwiększając komfort oraz przyczyniając się do zmniejszenia kosztów eksploatacji dzięki funkcji automatycznego lub zdalnego obniżenia temperatury w pomieszczeniach gdy nie są używane co może pozwolić na oszczędności nawet na poziomie 20-30%.

Zestaw startowy zawiera głowice radiowe do grzejników pracujących w wodnych układach centralnego ogrzewania.
Sterowanie ogrzewaniem możliwe jest z poziomu panelu sterującego (ekran dotykowy), po przez aplikację na telefonie lub tablecie (iOS i Android) przez sieć WiFi i internet.

Panel sterowania systemu Danfoss Link świetnie radzi sobie także ze sterowaniem ogrzewania podłogowego. Dodatkowe elementy jak: czujniki temperatury, sterownik rozdzielacza i napędy elektryczne umożliwiają można zamontować i uruchomić bez inwestycji i montażu instalacji kablowych. Komunikacja radiowa sprawia, że system ten można zastosować zarówno w nowych instalacjach jak i tych które wymagają modernizacji w już istniejących i wykończonych budynkach.

Elementy tego systemu znajdziesz na naszej stronie w dziale Danfoss Link WiFi

Opublikowano

Zdalne sterowanie roletami przez internet

Elektrycznie sterowane rolety to wyjątkowe i funkcjonalne rozwiązanie szczególnie gdy wzbogacimy je o możliwość zdalnego sterowania.

Prezentowane rozwiązanie jest o tyle ciekawe że jego koszt jest porównywalny z klasycznymi systemami centralnego sterowania jednak prostota montażu i możliwości sterowania dają mu znaczącą przewagę, szczególnie że jedna centralka może sterować dodatkowo także oświetlenie, ogrzewaniem itp.

Zobacz więcej na temat inteligentnego domu Smart 868

Opublikowano

Nowe zestawy inteligentnego domu SMART 868

Oferowane w naszym sklepie zestawy inteligentnego domu Smart 868 od miesiąca dostępne są w nowszej wersji. W zestawach dostarczana jest nowa centralka w wersji UI7 wyposażona w szybszy procesor oraz co ważne dla wielu użytkowników, moduł łączności WIFI. Dzięki temu można teraz łatwiej znaleźć najlepszą lokalizację dla centralki w budynku, gdyż nie ma już ograniczenia kablowego połączenia ethernet. Na obecną chwilę interfejs użytkownika wersji UI7  jest w angielskiej wersji językowej.

Opublikowano

Sterowanie ogrzewaniem Smart 868

Bywa, że typowe systemy sterowania ogrzewanie są niewystarczające. Typowym przykładem takiej sytuacji są domy letniskowe z ogrzewaniem elektrycznym. Wiele osób pragnie korzystać z tych domów podczas weekendów także w okresie jesienno-zimowy. Problemem stanowi wyziębienie budynku, które powoduje, że pierwsze kilkanaście godzin pobytu nie jest zbyt przyjemne. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zdalne sterowanie ogrzewaniem umożliwiające włączenie ogrzewania na kilkanaście godzin przed przyjazdem i podwyższenie temperatury do np. kilkunastu stopni. Po przyjechaniu na miejsce wystarczy rozpalić kominek i w kilkadziesiąt minut dogrzać pomieszczenia przy niewielkich kosztach. Czytaj dalej Sterowanie ogrzewaniem Smart 868